Ярополк, король Русі

На цій чудовій середньовічній мініатюрі із Трірського Псалтиря сам Христос коронує королівською короною Regnum Ruthenorum онука Ярослава Мудрого Ярополка-Петра Ізяславовича та його дружину Кунегунду-Ірину. Пам’ять святого Ярополка відзначається Церквою сьогодні, 4 грудня.

«Дмитру, королю руському, і королеві, дружині його… Ваш син під час відвідування Апостольського престолу хотів отримати королівство як дар святого Петра з наших рук… Ми зійшли до його прохань і прагнень, оскільки вони здалися справедливими, і, крім того, з огляду на вашу згоду передали йому управління вашим королівством як частиною володінь святого Петра» (булла Папи Григорія VII від 17 квітня 1075).

Папа коронував у Римі Ярополка-Петра Ізяславовича і надав йому лен Святого престолу на Руське Королівство. У буллі його батько Ізяслав-Дмитро називається королем. Отже, Ярослав-Петро став першим коронованим королем Русі. І другим, за яким Апостольський престол визнавав цю гідність.

Ані Ізяславові, ані Ярополку не вдалося надовго утримати реальну владу в умовах феодального роздроблення. Ярополк-Петро упокоївся в Києві, і ще до монгольської навали православна (а не католицька, як дехто думає) Церква канонізувала його в лику святих.

А започатковане батьком та сином Королівство проіснувало до 1918 року. І припинило існування разом з Імперією Габсбурґів (які успадкували руський королівський титул).

© Олекса ПРАВДИЧ